Sztandarowy program naszego Klubu – badanie wad postawy – Cierpice

Wyniki raportów medycznych są zatrważające  – w ostatnich latach znacznie zwiększyła się liczba czynników powodujących powstawanie wad postawy. A właśnie okres szkolny jest optymalny do prewencji i rehabilitacji dzieci i młodzieży. Dlatego Klub Rotary Młyniec Drugi kontynuuje swój program badań.

Wady postawy to pojedyncze odchylenia od prawidłowej postawy ciała, które daje się korygować odpowiednimi ćwiczeniami. Kluczowe jest jednak szybkie wykrycie tych nieprawidłowości. Profilaktyczna opieka zdrowotna nad dziećmi ma na celu jak najwcześniejsze rozpoznanie nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Dlatego nasz Klub już od 19 lat organizuje i przeprowadza badania dzieci uczących się w szkołach powiatu toruńskiego.

W tym roku pierwszy cykl testów przesiewowych u dzieci został przeprowadzony w Szkole Podstawowej w Cierpicach koło Torunia. W miłej atmosferze udało się zbadać kilkadziesięcioro dzieci z najmłodszych klas. Wyniki badań zostaną niedługo przekazanie rodzicom wraz z ewentualnymi zaleceniami.

Szczególnie cieszy nas to, że do naszego programu włączyła się znana toruńska placówka medyczna – Jopa Clinic Sp. z o.o., specjalizująca się m.in. w ortopedii i rehabilitacji. Fizjoterapeuci z tej przychodni badali dzieci z użyciem podoskopu, czyli urządzenia pozwalającego na wykrywane płaskostopia. Okazuje się, że nadal jest ono sporym problemem.

Pamiętajmy, że ruch to zdrowie, ale aktywność fizyczna powinna być odpowiednia do naszego wieku i stanu zdrowie. W przypadku zaś dzieci z wadami postawy aktywność należy dobrać adekwatnie do rodzaju wady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *