Ryszard Szymański (1951-2023). Rotarianin z wielkim sercem

„Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. Słowa te, często powtarzane przy smutnych okazjach, stały się aktualne jak rzadko kiedy. 14 grudnia 2023 r. pożegnaliśmy naszego Przyjaciela, Rotarianina Ryszarda Szymańskiego. Odszedł za szybko.

Ryszard Szymański był Człowiekiem wielkiego serca i wielu aktywności. W Toruniu zapamiętany zostanie jako zaangażowany działacz sportowy, który wiele swojej energii i środków poświęcił toruńskiemu hokejowi. To właśnie w TKH, czyli Toruńskim Klubie Hokejowym, w latach 2006-2009 pełnił m.in. funkcję Prezesa. Klub pamięta o nim do dzisiaj.

Ryszard był także rzutkim przedsiębiorcą. Dzięki swojej energii i talentom współtworzył jedno z największych polskich przedsiębiorstw handlujących stalą, czyli Energostal, spółkę obecnie znaną jako thyssenkrupp Materials Poland S.A., działającą na skale międzynarodową.

Lecz dla nas najważniejsze było to, że kilkanaście lat temu Ryszard został Rotarianinem, członkiem Klubu Rotary Młyniec Drugi. Ryszard w latach 2011/12 oraz 2012/13 pełnił funkcję Prezydenta naszego Klubu i kilkakrotnie członka Zarządu, w tym przez kilka lat skarbnika. Wierzymy, że ta aktywność przynosiła Mu wiele satysfakcji i powodów do dumy.

Zawsze uśmiechnięty, skory do żartów i przekomarzania się, chętnie przychodził na nasze spotkania. Ostatnio jednak wychodził do domu z wyraźnym pośpiechem – z zaangażowaniem opiekował się swoją żoną. Wierzył, że dzięki temu zaangażowaniu i uporowi uda się jej pomóc. Tym razem jednak to On przegrał swoją walkę z nagłą chorobą…

W imieniu Klubu podczas pogrzebu głos zabrał Andrzej Hercka, przyjaciel Ryszarda i członek naszego Klubu. Andrzej przypominał działalność charytatywną Ryszarda, jak również Jego przeszłość w toruńskiej Solidarności w latach 80tych i zesłanie do „karnej” jednostki wojskowej w Chełmnie – decyzją Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Ryszard otrzymał status osoby represjonowanej. Andrzej powiedział m.in.:

Działalność Ryszarda zasługuje na szczególne podkreślenie. Twoja energia, zapał i pomysły wyróżniały Cię z naszego grona. Docenialiśmy Twoją ofiarności i bezinteresowność. Skala pomocy i serca, które dawałeś, była wyjątkowo duża. My, Rotarianie, byliśmy dumni mając Ciebie w swoich szeregach. Wspomnę o toruńskich hospicjach, szczególnie Hospicjum Nadzieja, gdzie wraz z małżonką Urszulą przez wiele lat pochylaliście się nad chorymi dziećmi, z oddaniem opiekując się wychowankami placówki, w zamian otrzymując uśmiech dziecka a czasami i przebłysk nadziei.

Ryszardzie, nosisz imię dostojne, Twoje zasługi upoważniają nas do nazwania Cię naszym Wielkim Ryszardem.

Ryszard został pochowany 16 grudnia 2023 r. na Centralnym Cmentarzu Komunalnym w Toruniu. Liczni goście, uczestniczący w ostatnim pożegnaniu na długo zapamiętają piękną mszę świętą w Kościele w Złotorii oraz pełną ciepłych słów mowę Prezydenta Torunia p. Michała Zaleskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *