Marian Filar (1942-2020)

Dwa dni temu, 1 czerwca 2020 r. w wieku 77 lat zmarł profesor Marian Filar, wybitny prawnik karnista,  były prorektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, w przeszłości także dziekan Wydziału Prawa i Administracji oraz poseł na Sejm RP, prezydent Klubu Rotary Młyniec Drugi kadencji 2005/2006. Nietuzinkowy Człowiek i przyjaciel Rotary.  

Profesor urodził się 6 października 1942 r. w Krośnie, ukończył tamtejsze Liceum Ogólnokształcące, a następnie Pomaturalne Technikum Górnicze w Krakowie, pracując w kopalniach węgla kamiennego. Na początku lat 60tych rozpoczął naukę na UMK, gdzie w 1967 r. ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji. W naszym mieście odbył aplikację sądową, zaś doktorat uzyskał w roku 1972, habilitację w 1977, a tytuł profesora w 1988 r.

Od początku lat 90tych angażował się w działalność polityczną, był działaczem Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności. W latach 2007-2011 był posłem na Sejm RP, zaś w latach 1997–2001 wiceprzewodniczącym Trybunału Stanu.

Profesor Marian Filar aktywny był także na polu społecznym. M.in. pełnił funkcję prezesa Towarzystwa Miłośników Torunia. Co dla nas szczególnie istotne – w latach 2005/2006 był Prezydentem Klubu Rotary Młyniec Drugi. Dał się poznać jako aktywny Rotarianin, zaangażowany we współpracę z Niemcami. W 2005 wyróżniony został medalem „100 Years of Rotary”.

„Marian wykładał problemy po ludzku, jasno tłumaczył zawiłości świata i prawa. Zajmował się trudnymi, prawniczymi tematami i potrafił o nich ładnie opowiadać. Szlachectwo zobowiązuje, mawiał o pracy rotariańskiej. Zasadą to kierował się także w życiu prywatnym” – wspomina Piotr Gajdus, Rotarianin zaprzyjaźniony z prof. Filarem.

Toruń uhonorował Go „katarzynką” w Piernikowej Alei Gwiazd, którą można zobaczyć na toruńskiej Starówce. Na zawsze pozostanie w naszych rotariańskich sercach.

Cześć Jego pamięci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *