Baszta Gołębnik – siedziba Klubu Rotary Młyniec Drugi

Klub Rotary Młyniec Drugi powstał prawie 20 lat temu jako pierwszy w Polsce klub wiejski, ale obecnie jego siedziba „rejestrowa” mieści się w Toruniu w przepięknej Baszcie Gołębnik, pochodzącej z pierwszej połowy XIV w. Warto zatem wspomnieć o tej zabytkowej budowli.

Baszta usytułowana jest pomiędzy Bramą Ducha Św. a Bramą Żeglarską, i w zasadzie leży przy ul. Bankowej. Jednak wejście do niej znajduje się z drugiej strony murów miejskich, czyli od strony ul. Bulwar Filadelfijski. Powinni o tym pamiętać ci, którzy chcieliby Basztę zwiedzić od środka.

Obecna nazwa budowli pochodzi z XIX wieku i związana jest z militarną historią Torunia. W tamtym okresie w baszcie „stacjonowały” gołębie pocztowe wykorzystywane do komunikacji z fortami wojskowymi w Toruniu i wokół miasta. Świadkiem tego są liczne haki i metalowe podpory, na których stały klatki z ptakami.

Obecnie w Baszcie mieści się siedziba nie tylko naszego Klubu, ale również stowarzyszenia Grupa Falco 2, kierowanego przez naszego Past Prezydenta Jarka Balcerzewskiego.

Warto też pamiętać, że wcześniej Baszta nosiła nazwę Obywatelska, co znakomicie wpisuje się w rotariańskie zasady.

Przypominam, że spotkania Klubu odbywają się w każdy poniedziałek o 19.00 w Hotelu Filmar.

Zdjęcie tytułowe pochodzi z Wikipedii. To Baszta Gołębnik w 1898 roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *